Wednesday, August 19, 2015

Frugality

From one 9-pound batch of free apples I made: 12 cups of apple jelly, 2 quarts of applesauce and 1 quart of sweetened apple juice. Not bad!  I plan to enter the apple jelly in the fair so for fair purposes: 7 cups prepared apple juice (9 pounds apples, 9 cups water, simmered and then strained through cheesecloth), 9 cups sugar, 1 box Sure-Jell pectin. Prepared the usual way, processed for 5 minutes. For the applesauce, I took the leftover pulp from making the juice, ran it through the food mill, and added about 3/4 cup sugar and 1/2 cup honey. I feel very frugal, having made all these things from one gift of apples.

Speaking of fruity gifts, the peach crisp was lovely for breakfast!

I also started the kimchi fermenting this morning. The cabbage was drained and the brine saved. Then the cabbage was mixed with scallion, ginger, red pepper, salt and sugar and packed into a 2 quart jar. The brine was poured over the top and then the rest of the brine is in a ziploc bag in the mouth of the jar to keep the vegetables below the brine. Shouldn't take more than a few days to ferment. I have warned my kids about the smell.

I am too tired today to get to the green beans, maybe tomorrow!

What I did have the energy for was to go "bar by bar" and inspect my hive. What I found was a little disheartening. There were plenty of new bees, larvae, and pupae, but almost no nectar and no honey stores. I got worried and emailed my beekeeper friend. She suggested I feed them from this point forward as there isn't a lot of nectar around right now and they're going to need it. I have an idea to make an easy feeder so I'll work on that tonight and set it up tomorrow. That way I won't have to feed them every other day. I was able to completely disrupt the hive by moving every single comb without getting stung so that's good, at least. I would have a video to share except that I don't seem to know how to work the GoPro. Next time.

4 comments:

  1. I haven't had kimchi, but it one foods I want to try. Pears are on sale here for sixty eight cent a pound. Hope to get a box, so my husband and I can put some in pints.
    Coffee is on

    ReplyDelete
    Replies
    1. Saw a recipe for pear pie filling at the "CanningHomemade!" blog if you're interested?

      Delete
    2. This comment has been removed by the author.

      Delete
  2. This jelly won first place at the Topsfield Fair!

    ReplyDelete